maths mate term 4 sheet 7

predict i predict that this will be about ordering numbers

read which deal costs less per litre?   a)$32 for 4l or b) $8.50 for 1l

clarify nothing ?

the big question what deal costs less

solve a

summary $8.50 x 4= $34 or 32 which is smaller 32

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *